PAMUKLU ATIKLAR GERİ DÖNÜŞÜME!

Sürdürülebilir moda alanında bilinçlenme devam ederken, tekstilin her alanında kullanılan en gözde hammadde pamuk da geri dönüşüm döngüsünde yerini aldı. Pamuğun geri dönüştürülmesi yeni bir buluş olmasa da, bugün pamuk ekim alanlarının kısıtlılığı, su ve karbon ayakizi unsurları tedarik zincirlerinin ve tüketicileriin satın-alma bilincini değiştiriyor.

Geri Dönüştürülmüş Pamuk Nedir?

Geri dönüştürülmüş pamuk, pamuklu kumaşın tekstil ürünlerinde tekrar kullanılabilecek pamuk ipliğine dönüştürülmesi ve ortaya çıkan bu yeni ürünün tekrar kullanımı olarak tanımlanabilir. Ayrıca, yaygın olarak rejenere pamuk, geri kazanılmış pamuk veya kumaş artığı olarak da adlandırılıyor.
Pamukta geri dönüşüm tüketim öncesi ve tüketim sonrası kaynaklardan sağlanabilir. Tüketim öncesi iplik ve kumaş yan ürünlerinin artıklarını içerirken, tüketim sonrası yeniden kullanıma uygun hale getirilecek giysiler, kumaşlar, ev eşyaları ve ev tekstilini içerir.
Tüketim sonrası atıkların renklere ve kumaş karışımlarına göre ayrıştırılmasının zorluğu nedeniyle daha emek-yoğun bir süreçtir. Bu nedenle, tüketim öncesi kaynaklar geri dönüşümde daha çok önem ve değer kazanır.

Geri Dönüştürülmüş Pamuk Neden Önemli?

Pamuğun yetiştirilme koşulları, tarım alanı ihtiyacı, su ve kimyasal tüketimine ek aşağıdaki veriler dikkate alındığında geri dönüşümün önemi sürdürülebilirlik adına daha büyük önem kazanıyor.
• Tarımda kullanılan ilacın %6'sı, böcek ilacının %16'sı pamukta kullanılıyor.
• Üretilen 3.5 milyon pestistin 560 bin tonu pamuk için kullanılıyor.
• 560 bin ton pestisitin 526-559 bin tonu çevreye bırakılıyor.

Geridönüştülürmüş Pamuk İçeren Yeni Koleksiyon

Yeni koleksiyon ürünlerimizde tüketim öncesi kaynaklardan elde edilen geri dönüştürülmüş pamuk kullanıyoruz. Son ring teknolojileriyle, düzgün yüzeyli ve yumuşak tuşeli iplikler haline getirilmiş olan bu atıkları sürdürülebilir moda için tekrar yorumlamaktan mutluluk duyuyoruz.
GRS ve RGS sertifikalı kumaşlarımız: %50 pamuk - %50 geri dönüşümlü pamuk içeren Care ve Care Rib, %80 pamuk - %20 geri dönüşümlü pamuk içeren Nadia ve Pangai, döküntü geridönüşümlü pamuk ve repreve ile %100 geri dönüşüme örnek Ecolife koleksiyonlarınızı sürdürülür moda için desteklemek üzere hazırlandı.
Yeni kalitelerimize ve daha fazlasına ürünler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

• Kaynak: Is cotton conquering its chemical addiction? A review of pesticide use in global cotton production. s.l., UK: C&A, 2018. Our World in Data. 

Ağustos 2020
Eylül 2020
Ekim 2020
Kasım 2020
Aralık 2020
Ocak 2021
Şubat 2021
Mart 2021
Nisan 2021
Mayıs 2021
Haziran 2021
Temmuz 2021
Ağustos 2021
Eylül 2021
Ekim 2021