Hakkımızda

Özen Mensucat Boya Terbiye İşletmeleri AŞ 1994  yılında kurulmuş, bugün  toplam 40.000 m²‘lik  tesisleri  ve 450 çalışanı ile dünya pazarına günlük 50 tonluk kapasite ile örme kumaş üretimi yapmaktadır. Şirketimiz çevresel ve sosyal sorumluluklarının farkında, dürüst ve etik ticaret yapan, doğru işleyen bir sistem altyapısı ile müşteri memnuniyetine dayalı, kalite odaklı bir üretim anlayışı benimsemiştir.


Özen Mensucat Avrupa ve Amerika'nın önde gelen şirketlerine hizmet sağlayan bir Taha Grup şirketidir. Taha Grup 7.000’in üzerinde çalışanı, 16 şirketiyle tekstil, hazır giyim, üretim, tasarım ve pazarlama alanlarında faaliyet gösteren şirketler topluluğudur.

Şirketimiz pamuk, polyester, poliamit ve geri dönüşüm türevleri, viskon, keten, kenevir, modal, yün, kaşmir, ipek ve bunların karışımı ipliklerden üretilmiş her tür örgü kumaşların terbiye ve finishing işlemini gerçekleştirmektedir. Yüksek teknolojimiz, kendi geliştirdiğimiz teknikler ve üretim süreçlerine kattığımız inovatif yaklaşımlarla tekstil sektörüne yenilikler ve daha iyi hizmet için çalışmaktayız.


Kumaşlarımızdaki kalite ve renk çeşitliliğimizle hazır giyim sektörünün ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılarken çevreye etkilerimizi minimuma indirerek doğal kaynaklarımızı ve insan sağlığını korumayı amaçlıyoruz. Bilinç ve sorumlulukla, insan sağlığını öncelik edinerek üretim yapmak önceliklerimiz arasında yer almaktadır. Şirket politikalarımızda benimsediğimiz ve üretim süreçlerimizde uyguladığımız bu unsurlar nedeniyle tüm üretim ve yönetim süreçlerimiz Oeko-Tex Standard 100 sertifikası ile belgelenmiştir.

İLKELERİMİZ

Şirketimiz geçmişten bugüne sürekliliğini sağladığı kurum kültürü, taviz vermediği ve çalışanlarına benimsettiği ilkeleri ile gelmiştir.

  • Bu ilkeler arasında öncelik müşterilerimizi dinlemek ve onların ihtiyaçlarını anlayarak farklılık, yenilik ve kaliteden ödün vermeden hizmet etmektir.

  • Gelecekte var olmanın inovasyon ve sürdürülebilirlik hedeflerimizi uluslararası seviyede tutmakla, sistematik olarak yeni teknoloji yatırımları ile olabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle, yenilikçi ve sürdürülebilir yaklaşımlar şirketimizin odaklandığı önemli ilkelerinden birisidir.

  • Doğal kaynaklarımız gelecek nesillerden aldığımız emanetimiz olduğu için kaynaklarımızı rasyonel bir şekilde kullanmak için daha çok çalışıyoruz. Teknik ve ekonomik açıdan uygulanabilir teknolojilerin benimseyerek enerji, su gibi doğal kaynakların tüketimini azaltmak üzere yeni teknolojiler kullanıyoruz.

  • Sürdürülebilirlik ilkemiz doğrultusunda şirket faaliyetlerinden kaynaklanabilecek çevresel etkileri en aza indirgemeyi, her alanda sürdürülebilirliği destekleyen şirketler ile işbirlikleri yapmayı ve diğer şirketleri teşvik etmeyi sorumlu bir üretici olarak görev ediniyoruz.

  • Çevre, kalite ve sosyal sorumluluk dahilinde tüm yasal düzenlemelere uyarak etik, dürüst ticaret anlayışımızdan ödün vermiyoruz.

  • Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi ve geçerli ulusal yasalar dahil olmak üzere Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) ilkelerini şirket ilkelerimiz olarak hayata geçiriyoruz.

  • Çocuk işçiliğine, zorla veya zorunlu çalıştırmaya, güvenlik kuralları ihlaline, ayrımcılığa, disiplinsiz uygulamalara izin vermeyen insan odaklı yaklaşımlarla üretim yapıyoruz. Çalışanlarımızın sendika kurma özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkına saygı duyuyor, yasal asgari ücreti gözetiyor ve çalışanların temel ihtiyaçlarının karşılıyoruz.

  • Hizmet anlayışımızın merkezinde bütüncül bir memnuniyet perspektifi yatıyor, bu nedenle yönetim sistemini sürekli iyileştiriyor ve geliştiriyoruz.

  • Belirttiğimiz tüm ilke ve üretim politikalarımızı tedarikçilerimiz, hizmet sağlayıcılarımız ve çalışanlarımızla paylaşıyor, bu ilkelerden haberdar olduklarından emin olarak ortak ilke ve amaçlarla onlarla birlikte gelişiyoruz.

TARİHÇE

Şirketimiz, 1994 yılında Tekirdağ'da kurulmasından bugüne, tekstil alanında dünya çapında faaliyet göstermeye devam ediyor. Özen Mensucat olarak ilk günden itibaren yenilikçilik ve sorumluluk taahhütü ile büyümek için çalışıyoruz. 

1994

Taha Grup tarafından Çerkezköy/Tekirdağ'da kuruldu.

1997

Kalite Yönetim Sistemi kuruldu, ISO 9002 Belgesi alındı.

1998

Oeko-Tex Standart 100 Sertifikası alındı.

1999

ERP Sistemi kuruldu.

2000

Çevre Yönetim Sistemi kuruldu, ISO 14001 Belgesi alındı.

2000

Sektör Çevre Ödülünü kazandı.

2002

Sektöründe Toplam Kalite Ödülünü kazanan ilk firma oldu.

2004

Ar-Ge departmanı kuruldu.

2006

"Sanayide Enerji Verimliliği Projesi" Birincilik Ödülünü kazandı.

2007

Çevre Bakanlığı tarafından En Temiz Sanayi Tesisi seçildi.

2007

OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Belgesi alındı.

2008

GOTS/OCS Ürün Sertifikası alındı.

2017

"European Business Awards" komitesi tarafından Ulusal Şampiyon seçildi.

2018

Doğal boyamalar başlatıldı.

2018

Otomasyon sistemleri yenilendi, tam otomasyona geçildi.

2019

Recycle Ürün Sertifikası alındı.

2019

Üretim Kapasitesi 50 ton/güne çıkarıldı.

2019

Higg FEM üyeliği ve denetimi yapıldı.

2020

Kumaş örme tesisi açıldı.

2020

Güvenli Üretim Belgesi alındı.

ÖDÜLLERİMİZ

2017

“European Business Awards” Komitesi tarafından Ulusal Şampiyon seçildi.

2006

“Sanayide Enerji Verimliliği Projesi” Birincilik Ödülünü kazandı.

2002

Sektöründe Toplam Kalite Ödülü kazanan ilk firma oldu.

2000

Sektör Çevre Ödülünü kazandı.

ŞİRKET POLİTİKALARIMIZ

www.bestreplica.me www.luxurystrap.com www.addwatch.org